Дигиталната трансформация ли е бъдещето на зъботехническите лаборатории?
Краткият отговор е „Да“. Дигитализацията вече променя начина, по който зъботехниците работят. От сканиране и 3D моделиране до автоматизирано фрезоване и 3D принтиране на зъбни протези, коронки, мостове и ортодонтски апарати. Но отговорът не е толкова еднозначен. Някои зъботехнически лаборатории предпочитат „традиционния начин“. Тоест ръчна работа, без или с минимална употреба на CAD/CAM технологии, 3D принтери и дигитални сканирания. Такива лаборатории използват традиционни техники като восъчно моделиране, отливки, ръчно наслояване на керамика, металокерамика, традиционни шини и протези.
„Модерното“
И двата начина имат своите предимства и недостатъци. Постоянно се говори за „модернизация и иновации“, но всъщност традиционните методи не могат да бъдат просто така пренапрегнати. CAD/ CAM технологиите са една скъпа инвестиция, достъпна повече за големите лаборатории. Едни от най- големите плюсове са по-високата прецизност, защото се намалява факторът „човешка грешка“ и по- бързото производство- времето за изработка на самата поръчка може да се съкрати. В дългосрочен план дигиталните процеси спестяват материали и време, което води до по- ниски разходи и постепенно възвръщане на ивестициите. В презентация на денталното изложение IDS Cologne 2025 беше представено обаче, че не съществува 100% дигитален протокол на работа, защото има ли допир на човешка ръка, процесът вече не е 100% дигитален. Но разгледаме стъпките, които той включва.

Дигитален протокол на работа
Ако си представим една пълна дигитална линия, тя би могла да изглежда така:
- Най- напред се получават данните. Клиниката изпраща интраорален скан файл (например от 3Shape TRIOS, iTero или Medit) вместо аналогов отпечатък. Данните пристигат като STL, PLY или OBJ файл.
- Следва входирането на файловете и случая. Създава се локално папка с файловете по случая с име/ ID на пациента, дата, тип на случая или се ползва софтуер за проследяване на случаи и управление на зъботехнически лаборатории като AMOSYS.
- Етап 3: Това са анализът на модела и подготовка: проверка на качеството на сканиране, полета, оклузия, контакти, проверява се за дупки или изкривяване в сканирането. Ако е необходимо се прави почистване и подравняване на моделите.
- Четвъртата стъпка е дигиталният дизайн (CAD). Някои софтуери, които могат да се използват за това, са: Exocad, 3Shape Dental System, Dental Wings за дизайна на корони, мостове, фасети, имплантни надстройки (abutments), дигитален дизайн на усмивка (Digital Smile Design) при естетични случаи и др. След като дизайнът бъде одобрен, следва стъпка 5.
- Пета стъпка: фабрикация (CAM): За твърди конструкции (цирконий, метал) се използва CNC фреза (напр. Ivoclar PrograMill или Roland), а за временни конструкции, модели или шини: 3D принтер (напр. Asiga, Formlabs, Stratasys).
- Етап 6 е производството: Ако лабораторията разполага с CNC/3D принтер, тя може сама да произведе конструкцията без да разчита на външни фабрикации. При вътрешно производство се препоръчва наблюдение на процеса, за да се избегнат проблеми с материалите и машините.
- Етап 7: оформяне и естетика: При този етап моделите и конструкциите се дообработват. Това включва премахване на поддържащи елементи, полиране, оцветяване, глазура, синтероване за цирконий (запичане в пещ при ~1450°C), преди глазурата. На този етап за осигуряване на естетиката и финото настройване, може да се включва ръката на опитните зъботехници.
- Следва стъпка 8: Контрол на качеството – преглежда се точността на изработката, контактни точки, оклузия, преглед дали цветовете съвпадат, текстура на повърхността.
- Етап 9: Изпращане и доставка: внимателно се опакова изделието, поставят се инструкции към денталната практика (напр. препоръчителен цимент), актуализира се статусът на случая в софтуера за управление (напр. В AMOSYS) и се уведомява практиката, че случаят е готов или изпратен.
Пример за пълна дигитална работна линия

И „традиционното“
Традиционният начин на работа е по- характерен за малки зъботехнически лаборатории. Но не само скъпата инвестиция в CAD/ CAM е причина за отказ от този начин на работа. Въпреки че за по- прости за изработване изделия новите технологии намаляват шанса от човешка грешка, се оказва, че технологиите не могат да заместят напълно майсторите зъботехници. За определени видове работа — като фина керамика или сложни комбинирани конструкции — ръчният труд все още превъзхожда машинната изработка, което прави класическото изработване търсено от много клиники и стоматолози. ГОлям брой майстори зъботехници с дългогодишен опит също предпочитат класическите методи. В случаи на поръчки за уникални, близки до естествен вид протези, където се изисква „човешкият“ елемент на ръчната изработка, класическият метод отново е предпочитаният.