Тенденциите в денталната медицина и зъботехниката

Както вече сме споменавали с нашия екип, зъботехниката и денталната медицина се развиват както всяка една друга област- постоянно и в крак с новите техноглоии.  Това се отразява както на машините, които използва самият бранш, така и на процедурите по създаването на зъботехнически изделия, самите работни процеси и начините на обмен на информация между зъботехника и зъболекаря.

Развитието през последните години

Обменът на информация между зъботехник и зъболекар може да се извършва посредством софтуери без информацията да се губи, а 3D принтирането е един от най-добрите помощници на зъботехниците. Компютърно подпомаганото проектиране и производствопозволява зъболекарите и зъботехниците да създават коронки, мостове и други конструкции с висока точност, използвайки цифрови технологии. Производството на зъбни модели отнема много по-малко време от преди години. Изделия, като временни корони и протези, изискват по-малко необходими срещи, разходите са значително намалени, а грижата за пациентите става все по- добра и прецизна. Цветът на изделието може да бъде определен чрез софтуер, както и информацията да се обменя дигитално, за да не се губи.

3D принтирането

Една от най- големите иновации през последните години е може би триизмерното принтиране. То носи със себе си многобройни предимства. Едно от основните при създаването на изделия е това, че спестява ценно време на зъботехника. Именно поради това технологията е общоприета в много лаборатории. Докато преди е отнемало дни, то днес е напълно възможно да се изгради прецизно изделие само за няколко часа.

SLA Принтери

Принтерите, които използват течна смола, работят, като излагат смолата на лазерен лъч през зоната за печат и втвърдяват смолата в определени области. SLA принтерите имат едни от най-точните и добри покрития. Смяната на материалите е лесна и не се изискват специални умения. Комбинацията от малък отпечатък, лесен работен процес и в повечето случаи достъпна цена прави SLA принтерите много подходящи за зъботехническите лаборатории.

Цифрова обработка на светлина (DLP)

Цифровата обработка на светлина работи на същия принцип, като SLA, но използва цифров проектор като източник на светлина за втвърдяване на смолата, а не лазер. DLP принтерите имат малък отпечатък, опростен работен процес и широка гама от опции за материали, но цената им е много по-висока от тази на настолните SLA принтери.

Цифровите отпечатъци

CAD/CAM системите (Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing) в зъботехниката представляват интегрирани технологии за цифрово проектиране и производство на зъбни протези, коронки, мостове и други възстановителни конструкции. Те също променят традиционните методи в зъботехниката, като предлагат по-голяма прецизност, скорост и предвидимост на резултатите.   CAD технологията  се използва за дигитално проектиране на зъбни реставрации. С CAD системта могат да се създават виртуални модели на необходимите конструкции с помощта на 3D софтуер. CAM технологията контролира машините, които фрезоват възстановителните конструкции от различни материали като цирконий, керамика, метал или смола. Недостатъкът на CAD/ CAM системите е, че са скъпи и могат да бъдат разглеждани като инвестиция в дългосрочен план.

Биоматериали и регенеративна стоматология

В областта на денталната медицина се появат нови материали за възстановяване, например композитни материали, които имитират естествената структура и здравина на зъбите. Те са по-трайни и естетични, като се използват за възстановяване на зъби. Освен това се работи в областта на регенеративната медицина и се разработва възможността за регенерация на зъбни тъкани с помощта на стволови клетки и биомиметични методи, включително дентина и емайл. 

Подобрени методи в стоматологията

Лазерните технологии намират все по-голямо приложение в хирургията, лечението на кариес, избелването на зъби и пародонталните процедури. Лазерите позволяват минимално инвазивни процедури с по-бързо възстановяване на пациентите и по-малко болка. Отново, с помощта на технологиите, чрез цифрово планиране и симулация, зъболекарите могат да извършват по-прецизни и безопасни имплантационни процедури. Например базалната имплантология позволява поставянето на импланти дори при пациенти с намалена костна плътност, без нужда от допълнителни операции за изграждане на кост. Целта при всички процедури е инвазивността да бъде сведена до минимум.. Новите технологии и материали позволяват извършването на по-малко инвазивни процедури с по-дълготрайни резултати и по-малък риск от усложнения.

Обменът на информация

Освен модернизирането на самите процеси по създаване на зъботехнически изделия, се променя и начинът, по който се обменя информацията между зъботехник и зъболекар. Не само създаването на самото изделие, но и самият процес по обмен на иформация мжду специалистите, е опростен и ускорен.  AMOSYS e първият софтуер за зъботехнически лаборатории и дентални практики в България, с който може да се изпрати информация по поръчка за по- малко от минута. Със „Софтуер за управление на зъботехнически поръчки“ могат да се:

  • Изпращат онлайн данни за поръчки от зъболекари към зъботехници
  • Да се проследява историята на поръчката, платените до момента сума по нея, направените отстъпки и срокове на изпълнение
  • Всички поръчки да се виждат на едно място в интерактивно табло
  • Могат да се качват снимки, STL файлове, видеа към всяка поръчка
  • Има възможност за прикачване на бележки и чат в реално време към всяка поръчка за уточняване на детайли
  • Поръчките могат да се филтрират по различни критерии
  • Могат да се издават фактури, кредит и дебит ноти към поръчките

Със софтуер AMOSYS зъботехническител лаборатории могат да управляват безплатно до 100 поръчки месечно след регистрация на www.amosys.eu

Заключение

Новите технологии дават тласък на развитието и в денталната медицина и зъботехниката. С по- малко времеви ресурс става възможно постигането на по- добри и прецизни резултати, а чрез специализиран софтуер за зъботехнически лаборатории самите работни процеси стават по- гладки, плавни, ясни и точни. Възможностите се подобряват както за самите специалисти, така и за пациентите, защото в крайна сметка доволните и здрави пациенти са единицата за измерване на качеството положен труд.

Източници:
  1. 27.09.2022. AMOSYS. Новости и предизвикателства в зъботехниката;
  2. https://amosys.eu/blog/2022/07/29/latest-innovations-and-challenges-in-dental-laboratory/
  3. 26.08.2020. ROI Dental Clinic. Новости в денталната медицина и модерно зъбно протезиране в ROI Dental Clinic; https://roidentalclinic.com/novosti-dentalna-meditsina-protezirane/
  4. 28.10.2019; Какво представляват CAD/CAM технологии?; https://www.3dnfo.com/2019/10/28/kakvo-predstavlqvat-cad-cam-tehnologii/
  5. Medstorm Dental Clinic. CAD-CAM система: Иновативна 3D стоматология;https://medstom.com/bg/cad-cam-sistema-inovativna-3d-stomatologiya