За първи път циркониевата коронка се използва през 1998г. в денталната клиника на университета в Цюрих (Швейцария) и оттогава популярността й продължава да расте. Какво представлява циркониевата коронка, какви предимства има и как бихме могли да сравним циркониевия диоксид с металкерамиката и керамиката?
Какво представлява коронката от циркониев диоксид или на кратко циркониева коронка?
Циркониевата коронка е вид зъбна коронка, която използва циркониев диоксид като суровина за направата ѝ. Може да се използва за покриване както на естествени зъби, така и за коронки и мостови конструкции върху зъбни импланти.
Днес циркониевият диоксид е достоен заместител на стоматологичните сплави при изработката на зъбни коронки, мостови конструкции, фабрични и индивидуални надстройки върху имплант.
Цирконият отдавна се използва в протетичната стоматология като основа на зъбни корони, като след това се покрива с керамика за по-добра естетика. Керамиката може да се отлепи от циркониевата основа и поради тази причина през последните години се изработват конструкции, при които инкрустацията с керамика е само на вестибуларната, т.е. видимата страна. Също така популярност придобиват и така наречените течни керамики. Слоят на инкрустация е само няколко десети и не се наблюдава отлепване на естетичния слой. През последните години се правят изследвания за това как да се използват цирконият и неговите възможности с почти напълно избягване на керамиката.
Плюсове на циркония:
- При правилна препарация на зъба и добра изработка, съобразена с особеностите на съответния клиничен случай, циркониевите конструкции са достатъчно здрави и надежни;
- Цирконият е абсолютно съвместим с човешкото тяло. Не е метал и не предизвиква алергии;
- Там където повърхностите на циркониевите възстановявания са полирани, ограничават адхезията на бактериална плака;
- Циркониевият диоксид е непрозрачен за разлика от чистата керамика, така че може да бъде сложен върху тъмни основи (метални надстройки и др.) възстановяванията могат да станат изключително естетични, когато са покрити с керамика;
- Циркониевата корона има ниска топлопроводимост, което позволява консумацията на топла и студена храна и напитки, без да се изпитва дискомфорт, причинен от температурата, ако коронката е върху витален зъб.
Какви видове цирконий има?
Според трансфоцентността цирконивият диоксид може да бъде нискотрансфоцентен- около 1400 MPa, нормално трансфоцентен- около 1200 MPa и високо трансфоцентен- между 650 – 900 MPa (варира според производителите).
Според оцветяванията цирконият може да бъде бял или оцветен по най-често използваните разцветки Vita Classic.
Най-новото поколение цирконий са 3D, 4D циркониеви дискове. При тях е характерно, че цервикалният слой е с по-ниска трансфоцентност и по-висока здравина. А в инцизалната област трансфоцентността е по-висока. Този вид цирконий се нарича мултилеър цирконий.
2 фази на поколения
Цирконият търпи постоянно развитие и промени в употребата му. Поради това е необходимо да се разграничат 2 фази или поколения:
- слоест цирконий (циркониева основа и керамично покритие)
- монолитен цирконий (контурен, анатомичен) и последно поколение съвременен цирконий, който се нарича мултилеър цирконий – 3D, 4D и т.н.
Слоестият цирконий се използва като заместител на метала при производството на зъбни коронки. Най- голямата полза от този вид цирконий е високата естетика, но недостатъкът му е рискът от напукване.
Мултилеър цирконий има различна структура, тъй като има намалено количество стабилизатор алуминиев оксид (от 0,25% на 0,05%), което увеличава прозрачността и позволява използването му в отделен компонент (без керамика).
Монолитният цирконий се предлага в различни форми и структури, всяка от които е проектирана да решава конкретен клиничен случай, като например:
- за мостове (по-голяма здравина и по-малка прозрачност);
- за странични/задни зъби (молари) с правилния баланс на прозрачност и здравина;
- за предни зъби по – висока прозрачност, по -млака здравина;
- за предни и задни зъби (без керамика поради многослойна структура).
Предимства и недостатъци на работата с цирконий
- Точност на изработка: Цирконият се моделира и фрезова изцяло с помощта на CAD CAM технология – следователно всичко това се контролира с помощта на компютър. Циркониевите конструкции са много прецизни.
- Време: Някои от най-популярните софтуери за моделиране са EXOCAD, 3Shape, Dental wings. В зависимост от сложността на даден клиничен случай опитен зъботехник може да моделира една коронка за около 5-6 минути. Изрязването на коронката отнема около 10 – 12 минути.
- Естетика: Циркониевите зъбни коронки са високо естетични. С лекота може да се пресъздадат различни естествени ефекти като петна, малки пукнатини или структурни нередности, открити в естествения зъб.
- Рискове: Най-големият риск при циркониевите и дори при металокерамичните корони е отчупването на керамиката. При монолитните циркониеви коронки такъв риск липсва, защото лиспва керамиката.
- Инвестиция и цена: Първоначалната финансова инвестиция в CAD CAM система е сериозна. За по-малки зъботехнически лаборатории това често не е по силите и отнема време до достигане на пълна възвръщаемост на инвестициите.
Обобщение:
Поради по – горе споменатите качества, циркониевият диоксид се е превърнал в изключително популярен материал за изработване на зъбнопротезни конструкции. Изработката е изцяло дигитална. Въпреки че винаги трябва да напредваме с еволюция и модернизация, винаги е необходим зъботехник. Ръката на художника ще може най-добре да възпроизведе отделните детайли на новата зъбна коронка, за да се доближи до съседния естествен зъб и изделието да изглежда красиво в устната кухина на пациента.
Източници:
- 22.09.2023; Яковенко Владислав Олегович; „Зъбни коронки – какво представляват и как да изберем“; https://vidnova.ua/ru/stati/koronki-na-zuby-kakie-byvayut-i-kak-vybrat.html
- Travel to dentist; https://traveltodentist.com/ru/blog/ortopedicheskaya-stomatologiya/koronka-iz-cirkoniya/
- 29.01.2018; Quintessence Publishing Deutschland; „Актуализация на науката за материалите: Циркониев оксид и неговите поколения – от фурнирован до монолитен“; https://www.quintessence-publishing.com/deu/de/news/zahntechnik/materialien/werkstoffkunde-update-zirkonoxid-und-seine-generationen-von-verblendet-bis-monolithisch
- Многопрофилен медицински център; „Цирконий, металокерамика или керамика: кое е по-добре да изберете за корони?“; https://kdc.clinic/stomatologicheskie-uslugi/tsirkonij-metallokeramika-ili-keramika-chto-luchshe-vybrat/