Постоянно говорим за нови технологии, подобряване на услугите, въвеждането на новости (не само в стоматологията и зъботехниката), но като цяло във всеки един бранш. Как обаче всичко това влияе на цените на самите услуги, продукти, изделия? Има ли законова рамка или нормативна уредба, която да регулира ценообразуването в зъботехническия бранш в България? Какво трябва да включва цената на изделието? От какво се влияе цената на зъботехническото изделие? Цените вълнуват не само зъботехниците, но и стоматолозите, както и пациента. Въпреки, че темата за ценообразуването е изключително деликатна и вълнува всеки един по веригата- от доставчика на консумативи и материали, до клиента, тя е по- рядко дискутирана и много питанки остават неизняснени.
Има ли регламент за ценообразуването в България?
България е свободна пазарна иконимика, което означава, че предприятията могат свободно да образуват цените на продуктите или услугите, които предлагат. Това означава, че няма конкретен регламент, който да определя ценовия диапазон. България е член на Европейския съюз и съществуват така наречени наредби, които регулират „нелоялното ценообразуване“. Погледно от гледна точка на стоматологията и зъботехниката, можем да дадем няколко примера. От гледна точка на пациента например, той трябва да има свободен достъп до цената на зъботехническите изделия и стоматологичните услуги, за да може обективно да направи своя избор на специалист.
Изборът, разбира се, може да бъде свързан не само с цената, но и с качеството на услугата, местонахождението на денталната практика, лични препоръки и други субективни фактори. От гледна точка на зъботехниците- те например трябва да имат свободен достъп до ценоразписите на доставчиците на консумативи, материали, стоки. А зъболекарите- до цените на зъботехническите изделия. Прилагането на отстъпка за лоялни клиенти примерно попада в обсега на персонализираното ценообразуване. Персонализираното ценообразуване не е незаконно, но клиентът има право да знае.
Образуването на цена
В електронната книга на AMOSYS “7 стъпки да превърнете лабораторията си в успешен бизнес“, която можете да изтеглите тук, ние разглеждаме точката „Определянето на бюджет“, в която описваме някои от видовете разходи, които трябва да се вземат предвид, разделени на „постоянни разходи“- тези, които не се повлияват от обема на дейността и „променливите разходи“, които се влияят от обема.
Към постоянните разходи можем да отнесем например разходи за наем, отопление, заплати и осигуровки, докато към променливите разходи тези за консумативи, гориво и други, които биха се повлияли по- лесно от динамиката на цените и от работния обем на самата дейност.
Как да образуваме цената на зъботехническото изделие обаче?
- Използвани материали. По правило материалът се включва в цената, когато от „склад“ премине в изработката на вече поръчано изделие. Преди материалите да влязат в употреба, те се явяват част от активите на лабораторията. Тук може да имаме фира или загубена стойност при дефектирали материали или при изтичането на срока на годност например. Отново тези разходи би следвало да се включат в дяла на рисковия фактор. Добрата практика прилага да се използват разходни норми за влагане на материали според вида на изработваното изделие.
- Стандарти за качество и сертифициране. Някои практики показват, че в стремежа си да се редуцира цената, някои избират материали без необходимата документация от държави извън Европейския съюз. Тези цени са найистина по- ниски, но тук трябва да се упомене, че освен че това би могло да доведе до нарушаване на приетите Европейски регулации, ниската цена на материалите не би значела автоматично по- ниска цена. Работейки с нискокачествени или съмнителни материали, рисковият фактор, който често е подценяван, би се увеличил. Сертифицирането на самата лаборатория според стандрти в индустрията също води до по-високи разходи за бизнеса и повлиява цената на изделията.
- Разходи за труд. Опитът и квалификацията на зъботехника и броят зъботехници в лабораторията и степента на сложност на изделията и дейностите за изработка, определят до голяма степен разходите за заплати. Опитните зъботехници са по-високо платени, На тях може да се разчита за висока степен на персонализация и преодоляване на сложни случаи.
- Време за изпълнение на поръчките: По-кратките срокове изискват по-високи разходи и съответно цената на изделието се повишава. Лабораториите могат да таксуват повече за бързи услуги, когато спазват стриктни срокове. При по-висок обем на поръчаните изделия може да се предложи отстъпка на база обем.

Други рядко упоменавани фактори
- Разходи за други материални и нематериални активи. Дали сме закупили помещението и оборудването или ще плащаме ежемесечен наем за него? Консумативите- ток, вода, битови консумативи като препарати, ръкавици и др. се разпределят върху обема на произведените изделия.
- Гаранцията и следпродажбеното обслужване– при възникнали дефекти и нужда от поправка например. Ако зъботехниката предоставя гаранции за своите изделия или предлага следпродажбено обслужване, това може да се отрази на цените. В страни като Германия например, рисковият фактор– като на пример риска от повреда на изделието при изработката му или някакъв друг производствен дефект, се включва също в цената на зъботехническото изделие.
- Технологии и оборудване. Зъботехническите лаборатории, които използват модерни технологии и оборудване, могат първоначално да имат по-високи цени. Това е така заради по-високите инвестиции и поддръжка на технологични решения. В дългосрочен план обаче това би могло да намали цената заради спестяването на време, по- голямата прецизност (т.е. по- малко грешки) и добрата конкурентоспособност. Амортизация на оборудването и последващи ремонтни дейности се включват в цената на изделията.
- Географско положение. В България цените за зъботехнически изделия могат да варират и в зависимост от регионалните разлики в стандарта на живот. В по- големите градове наемът на помещение и самата конкуренция могат да бъдат по- големи. Това също може да окаже влияние върху ценообразуването. В по- малки населени места, в които пазарът не е толкова голям, и самата цена ще варира измежду по- малко специалисти. При избора на изделия от друг град обаче, ще трябва да включим и логистичната цена.
- Реклама. Разходите за реклама- онлайн или чрез брошури, флаери, и други, поддръжката на сайт и други променливи разходи, следва да бъдат също отчетени.
Облагането с ДДС и видове търговска дейност
Според Закона за данък добавената стойност, влязъл в сила на 01.01.2007 г. чл. 39, „…доставката на протези, както и услугите по предоставянето им на хора с увреждания, когато доставките са част от здравните услуги по т.1; …доставката на имплантируеми медицински изделия, задвижвани с енергия, генерирана в човешкото тяло, или от земното притегляне, както и активно имплантируеми медицински изделия, когато доставката им е част от здравните услуги по т. 1;….доставката на зъбни протези от лекари по дентална медицина или зъботехници“, доставките са освободени, т.е. облагат се с 0% данък или по друг начин казано държавата се отказва да се издържа от лечението на българските граждани. Иначе казано при ценообразуването на зъботехническите изделия не би следвало да фигурира ДДС.
Заключение:
В ценообразуването влизат много различни фактори, но можем да обобщим, че това са преките и косвените разходи. Като на пример различни субективни фактори (примерно вид населено място). Зъботехническите изделия не се облагат с данък добавена стойност. Това различните СМТЛ да предлагат различни цени е правно напълно обосновано и нормално, Затова тези, които ползват AMOSYS, имат възможност сами да въвеждат и променят цените си.
P.S…„Другите фактори“ и пораждащата се дискусия около ценообразуването:
Остава обаче отворена дискусията дали зъботехническите лаборатории като СМТЛ имат възможността да правят търговска отстъпка при достигане на определен обем поръчки за месец/ година от клиент дентална практика. Съществуват ли такива регулации и какво показва действителнта практика? Има ли проекти, в които да е възможно да участва СМТЛ за финансиране на някаква част от своята дейност, например модерзнизиране на използваните технологии? Какви други фактори бихте добавили вие, които са повлияли или смятате, че могат да повлияят на вашата дейност и съответно цени?
Оставете вашите коментари и станете част от дискусията! Споделете опит и почерпете опит от вашите колеги зъботехници!
Източници:
- Българският правен портал. Закон за Данък добавена стойност. https://lex.bg/laws/ldoc/2135533201
- Официален уебсайт на Европейския съюз. Нелоялно ценообразуване. https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/unfair-treatment/unfair-pricing/index_bg.htm
- Правилно прилагане на задължително управление на риска в зъботехническата лаборатория. Тил Щадерманн. https://mdr-risikomanagement.de/verpflichtendes-risikomanagement-im-dentallabor-richtig-umsetzen/
- „7 стъпки да превърнете лабораторията си в успешен бизнес“. https://amosys.eu/book/