Какво представлява НЗИС?
Националната здравно-информационна система или НЗИС е система, създадена по Договор за безвъзмездна финансова помощ от 21.03.2017 г. Спада към проект „Доизграждане на националната здравна информационна система (НЗИС) – етап 1 и етап 2“. Бенефициент е Министерството на здравеопазването. Оперативната програма „Добро управление“, заедно с подкрепата на Европейските структурни фондове, осъществява финасовата реализация на проекта. НЗИС обхваща структурите на Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз, Българския фармацевтичен съюз, Българската асоциация на специалистите по здравни грижи, Българската асоциация на зъботехниците и Българската асоциация на помощник-фармацевтите. Очаква се в здравно- информационната система съсловието на зъботехниците да бъде задължително включено на 01.01.2024 година.
Основни цели на НЗИС:
Осъвременената система цели да бъдат подобрени медицинската помощ и здравната система. Цели поставянето на диагоноза и самото лечение да бъдат подобрени, а допусканите медицински грешки да бъдат намалени. Друго, което е заложено в НЗИС, е да се улесни комуникацията между пациентите и здравните професионалисти. Това означава достъпът до нужната информация да бъде възможнен своевременно. Чрез въвеждането на НЗИС се очаква документацията да бъде по- лесно четима и пълна, разходите по съхраняването на информация и като цяло на финсови средства да бъдат оптимизирани, а диспансеризацията и профилактичната дейност да бъдат подобрени.
Структура на НЗИС:
НЗИС включва ..„Електронните здравни записи на гражданите и всички регистри, информационни бази от данни и системи,…. за които е предвидено че се водят от Министерството на здравеопазването и второстепенните разпоредители с бюджет към министъра на здравеопазването, от лечебните и здравните заведения, от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и от застрахователните дружества, лицензирани по т. 2 или по т. 1 и 2 от раздел II, буква „А“ на приложение № 1 към Кодекса за застраховането.“ Достъпът до НЗИС се осигурява чрез здравноинформационния уеб портал www.his.bg . Чрез него се осигуряват и достъп до електронни здравни записи, приложими стандарти и спецификации за обмен на данни и осигуряване на оперативна съвместимост, и актуална информация за развитието на техническите възможности и функционалностите на системата.
В НЗИС са включени:
- Електронен здравен запис (пациентско досие);
- Електронни направления (е-направления);
- Електронни рецепти (е-рецепти);
- Достъп до публична информация и медицински статистики от регистрите чрез „Единен здравно-информационен портал
Чрез единния здравно-информационен портал гражданите и потребителите на медицински услуги имат предоставен контролиран достъп до техните персонални Пациентски досиета, като и история на издадени е-Рецепти и е-Направления.
Как НЗИС се отразява върху зъболекарите?
Според Зъболекарския съюз и цитирано от д-р Николай Шарков, председателят на съюза, в момента НЗИС все още не удоволетворява напълно нуждите на стоматолозите в България. Това е така, защото системата не обгръща напълно спецификата на работата им и при създаването ѝ не са интегрирани своевременно препоръки от специалисти стоматолози. Предвидено е зъболекарите, които работят с НЗОК, да прилагат и НЗИС. НЗИС все още не напълно на необходимите нужди на зъболекарите и е нужно време системата да достигне потенциала си. Затова според Зъболекарския съюз, системата НЗИС трябва да бъде модифицирана съвместно с техни насоки и препоръки.
Потенциалното въвеждане на преработен вариант на НЗИС, от който и зъболекарите да бъдат удоволетворени, може да има различни позитивни въздействия върху зъболекарската област. Очаква се тепърва да бъдат проведени необохидмите консултации и разговори. Измененият вариант на системата НЗИС се очаква потенциално да влезе в сила от началото на 2024 година.
Работа на зъботехниците с НЗИС?
Както вече беше упоменато, се очаква в здравно- информационната система съсловието на зъботехниците да бъде задължително включено в нея на 01.01.2024 година. БАЗ започва своевременно да се подготвя за новите изисквания и още по-рано през настоящата година се верифицирани УИН номерата на зъботехниците и са проведени технически действия за проверката на УИН номерата в системата на БАЗ и НЗИС.
Най- общо казано, новостите са свързани със синхронизацията на българските закони с регламените в сферата на здравеопазването на Европейския съюз, а именно:
- Ще бъде необходимо зъботехническите лабораториидаинтегрират денталните медицински изделия в системата НЗИС
- Очаква се създаването и утвърждаването на електронно направление за изработване на медицински изделия за записване на зъбопротезните конструкции в електронното досие на пациентите в НЗИС
- Включването в системата ще бъде възможно с УИН, активен в регистъра на БАЗ за съответната календарна година и електронен подпис КЕП. При правилното въвеждане на НЗИС спрямо нуждите и на съсловието на зъботехниците, това би могло да има положителен ефект върху работата им.
Софтуерът AMOSYS предвижда интеграция с НЗИС и зъботехническите лаборатории. Зъботехниците, които използват AMOSYS, ще могат да се отчитат пред НЗИС за одобрените дейности.
Искания на БАЗ за сигурност на зъботехническия бранш
Оказва се обаче, че Българска Асоциация на зъботехниците иска първо да бъдат уредени други изисквания към тяхната дейност. В писмо на Стоян Котев, председател на УС на БАЗ, до проф. Христо Хинков, Министър на здравеопазването, от 5 октомври тази година (05.10.2023) се иска да бъде обърнато приоритетно внимание на сигурността на сектора, а именно практикуването на професията от неправоспособни лица, както и нелегален внос на зъбопротезни конструкции най- вече от Турция. В писмото се заявява, че „…зъботехниците няма да изпълнят нито една точка, както от Закона за медицинските изделия, така и от Наредба Н-6 за НЗИС, ако не бъдат договорени условия, гарантиращи защита на професията, а не непрекъснато налагащи се рестрикции и отежняващи условия за работа.“. Съсловието на зъботехниците остава отворено за диалог и взимането на спешни и неотложни решения от страна на законодателната и изпълнителната власт на територията на Република България.
Заключение:
Важно да се има предвид, че въвеждането на нова информационна система може да изисква време за адаптация и обучение на персонала. Възможно е да възникнат потенциални технически и организационни предизвикателства. За да бъде внедрен пълноценно един софтуер или една система/ програма, той/ тя трябва да отговря изцяло на нуджите на ползвателите му. Законовите изисквания на дадената държава също трябва да бъдат спазени.
Източници:
- Държавен вестник. Официално издание на Република България (брой: 103, от дата 24.12.2022 г. Официален раздел / Министерства и дргуи ведомства). Министерство на здравеопазването; https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=182160
- Здравноинформационна система; https://his.bg/bg/about
- Българска асоциация на зъботехниците; https://baz.bg/2023/04/13/%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D0%BD%D0%B7%D0%B8%D1%81/
- Български зъболекари съюз; https://bzs-srk.bg/category/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D1%89%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%8F/
- Българска асоциация на зъботхениците; https://rb.gy/d6h1z
- БЗС предлага зъболекарите да подават месечни отчети към НЗИС и НЗОК. Христина Йорданова.01.02.2023; https://www.puls.bg/novini-i-sbitiia-c-2/bzs-predlaga-zbolekarite-da-podavat-mesechni-otcheti-km-nzis-i-nzok-n-47248
- Д-р Николай Шарков: НЗИС не обслужва лекарите по дентална медицина. БНР- Радио София. (08.02.2023); https://bnr.bg/sofia/post/101776602/d-r-nikolai-sharkov-nzsi-ne-obslujva-lekarite-po-dentalna-medicina#